دوستان و همراهان گرامی بيست‌ويكمين جشنواره تئاتر تجربه،

این رويداد در طول دوره‌هایی كه تا كنون برگزار شده است همواره در تلاش بوده تا در حد توان مناسبات و روند برگزاری خود را به دست دانشجويان دغدغه‌مند، خلاق و پويا بسپارد تا با مهارت و دانش‌شان به خودشان، جشنواره و ديگر همراهان آن كمک كنند. در نتیجه مبنای این جشنواره همواره فعالیت داوطلبانه و به دور از منافع مالی بوده است. در واقع مناسبات مالی جشنواره‌ی تجربه در طول سالیان بدین شکل رقم خورده است که دانشجویان فعال در روند برگزاری این جشنواره هیچ‌گونه چشم‌داشت مالی‌ای نداشته و حتی در بسیاری موارد برای زنده نگه داشتن این رویداد هزینه‌های شخصی بدون بازگشتی نیز پرداخت کرده‌اند. در واقع هرگونه حمایت مالی‌ای که از این جشنواره می‌شده صرفا در جهت تامین هزینه‌های جاری برگزاری بوده و منبع این کمک‌ها صرفا نهادهای مالی دانشگاه تهران. برگزارکنندگان این جشنواره همواره اصرار داشته‌اند که به علت وارد نشدن مناسبات مالی شبهه‌انگیز به این رویداد، عامدانه تمام تلاششان را انجام دهند تا آن‌را با حداقل هزینه‌ها برگزار کنند؛ به طوری که بودجه‌ی این جشنواره در نسبت با هزینه‌های جاری دانشگاه تهران رقمی آن‌قدر اندک بوده که احتمالا قابل چشم‌پوشی باشد.

با تمام این تفاسیر در چند سال اخیر به علت وضعیت بد اقتصادی، جشنواره‌ی تجربه با اندک حمایت مالی‌ای از سوی نهادهای مالی رسمی دانشگاه تهران برگزار شده است. حداقل می‌توان گفت این کمک‌ها در دو دوره‌های اخیر به طور کل وجود نداشته و این جشنواره بدون هیچ بودجه‌ی رسمی‌ای روند خود را ادامه می‌دهد. در این وضعیت، پیشنهاد مسئولین دانشگاه تهران به این جشنواره در این چند سال، تلاش برای جذب اسپانسر خصوصی بوده است؛ مسئله‌ای که جنبه‌های اخلاقی بسیاری بر سر راه برگزارکنندگان این رویداد دانشجویی قرار می‌دهد.
رويداد تجربه و همراهانش در تلاش بوده‌اند تا عملكردهای خود را به دور از خصوصی‌سازی‌ها نگه دارند و تا حد امكان مسير گسترش تجربه را از اهداف مالی ديگری كه گاه در اين بین تبدیل به هدف اصلی می‌شوند، مصون نگه دارند. همچنین این کار به معنای سلب مسئولیت از دانشگاه و نهادهای دولتی برای تامین هزینه‌های چنین رویدادهایی است. بنظر ما رویدادهای دانشجویی و آکادمیک هنری و فرهنگی باید با حمایت‌های دولتی و بدون سود و بازگشت سرمایه اتفاق بیافتند و تنها در این صورت است که هدف اصلی در این رویدادها اهداف پژوهشی، آکادمیک و هنری باقی می‌ماند. حال آن‌که با تمام مذاکراتی که انجام شده است تا کنون نتوانستیم قول هیچ حمایتی را از طرف نهادهای مالی دانشگاه بگیریم.

در بيست‌ويكمين دوره از جشنواره و با توجه به بستر اقتصادی حال حاضر و البته در پی برنامه‌های حضوری‌ای و هزینه‌های جاری آن، باعث شد تا بهترین راه مقابلمان را آن ببینیم که مانند تمام فرآیندهای دیگر این جشنواره این بخش را نیز به طور شفاف و عمومی با همراهان و مخاطبان‌مان به اشتراک بگذاریم و از همان‌ها کمک بخواهیم تا این جشنواره بتواند با عطف عمومی ایشان و به دور از انحصار مالی هر نهاد دیگری به کار خود ادامه دهد. در نظر داشتيم تا با انتشار اين بيانيه از تمامی همراهان، هنرمندان، فعالین این عرصه، دانشجويان و علاقه‌مندانی كه همراه ما هستند دعوت كنيم تا به صورت صندوقی عمومی ما را در روند اجرايی ياری برسانند و به حد توان خود و با هر مبلغی که دوست دارند، از طريق لینک زیر، از ما حمايت كنند. امیدواریم همگان متوجه اضطرار برگزارکنندگان این دوره در اخذ این تصمیم باشند. این تصمیمی است که در این دوره از جشنواره و بنا به شرایط خاص اخذ شده است.

با احترام،
دبیرخانه‌ی بیست‌و‌یکمین رویداد تئاتر تجربه

درگاه کمک به بیست و دومین جشنواره تجربه