خروج

چگونه می‌توان نمایش را از سالن‌های تئاتر خارج کرد، آن را به عرصه‌ی عمومی شهر کشاند و با کشف خصوصیات پنهان مکان‌های نامکشوف، کیفیت فضایی آنها را به چالش کشید و یا در خدمت یک اجرا درآورد؟

در تجربه‌ی امسال قصد داریم از سالن‌های تئاتر خارج شویم و خود را برای حضور پرفورماتیو در عرصه‌ی عمومی شهر آماده کنیم. در این مسیر برای کشف دیگرمکان‌ها، ابزارهایمان را می‌شناسیم و این جست‌وجو را همزمان در واقعیتی مجازی نیز پی می‌گیریم. در بستر چنین مکان‌هایی، سوژه‌های خود را برای خروج از تسلط بازنمایی (representation) فرا می‌خوانیم و به آنها فرصت ارائه (presentation) می‌دهیم.

در بیست و یکمین دوره‌ی تئاتر تجربه، شرکت‌کنندگان پس از انتخاب در مرحله‌ی نخست،ابتدا در سه بخش اجراهای آنلاین، دیگرمکان‌ها و خویش‌نمایی، در دوره‌های آموزشی شرکت خواهند کرد. پس از شکل‌گیری و تکمیل طرح‌های اولیه در پروسه‌ی آموزشی که با حضور اساتید و هنرمندان (بین‌المللی) برگزار می‌شود،  روندِ اجرایی کردن ایده‌ها در یک فضای کار مشترک (Work Space) آغاز می‌گردد. در این دوره هیچ‌گونه داوری به منظور رتبه‌بندی آثار نهایی وجود ندارد.

رویداد بیست و یکم در طول چهار ماه برگزار خواهد شد. این رویداد در هر ماه با ترکیبی از برگزاری سمینارهای بین المللی و داخلی در کنار اجراهای مهمان تلاش دارد شرکت کنندگان خود را قبل از آغاز فرایند تولید اثر، به بهترین شکل ممکن با رویکرد مدنظر خود آشنا کند

تقویم رویداد

  • مهلت تکمیل فرم و ارسال مدارک: 21 آذر
  • دعوت به مصاحبه (مجازی  یا حضوری): 30 آذر
  • اعلام منتخبین نهایی: دهه‌ی نخست دی ماه
  • شروع دوره‌ها و فرآیند تولید پروژه‌: زمستان ۱۴۰۰ و بهار ۱۴۰۱

شرایط عمومی

  • دوره‌ی بیست و یکم تجربه یک رویداد بین ‌لمللی آموزشی-پژوهشی است؛ از این رو در انتهای این دوره ایده‌های شرکت‌کنندگان در قالب هر شکلی از پروژه ی هنری قابل ارائه خواهد بود.
  • کلیه متقاضیان شرکت در جشنواره باید دانشجو و یا فارغ التحصیل بعد از بهمن ۱۳۹۸ باشند.
  • با توجه به ماهیت بینا‌رشته‌ای این دوره، شرکت برای دانشجویان رشته‌های غیر‌تئاتری بلامانع است.

با توجه به آموزش‌محور بودن رویداد بیست‌ و یکم، به پایان رساندن دوره‌های آموزشی برای ورود به فرایند تولید پروژه نهایی، ضروری است.